Al - Glin (aluminium) dodatek stopowy stal żaroodporna, stal żarowytrzymała, stal do azotowania

Aluminium rozpuszcza się w żelazie γ do około 0,6%, nieznacznie bardziej w austenicie zawierającym węgiel, rozpuszczalność w żelazie α wynosi do około 30 - 35%. Al rozpuszczone w ferrycie, znacznie zwiększa jego twardość, natomiast rozpuszczony w austenicie zwiększa nieznacznie hartowność stali. Glin stosowany jest jako silny odtleniacz wiążąc azot w AlN, usuwa skłonność do starzenia stali miękkich, zmniejsza rozpuszczalność węgla w austenicie. Dodatek aluminium do stali w ilości 0,02 - 0,2%, przeciwdziała nadmiernemu rozrostowi ziarna austenitu. Glin zwiększa odporność stali żaroodpornych i stali chromowych na utlenianie, między innymi dzięki wytworzeniu warstwy ochronnej Al203. Dodatek Al, jest również stosowany w stalach i stopach żelaza przeznaczonych na magnesy trwałe. Aluminium nie tworzy w stali węglików, sprzyja natomiast występowaniu niekorzystnego zjawiska jakim jest grafityzacja.
Ponieważ azotki aluminium wykazują bardzo dużą twardość, której nie osiągają azotki żelaza oraz węgliki, glin stosowany jest również jako dodatek do stali przeznaczonych do azotowania - najczęściej w połączeniu z chromem i molibdenem - umożliwiając silne utwardzenie powierzchni przez azotowanie w temperaturze około 500oC.

 

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas
stal wysokostopowa specjalna stal narzedziowa wielkopolska Kolo Torunska 16a POLAND wyroby hutnicze, gatunki i rodzaje stali, POLSKA rury katowice alfatech opisy stali, gdansk, szczecin stal kwasoodporna odkuwki, prety, blacha, rura rury ze stali zaroodpornej rzeszow, tarnow stal chromowa i wysokochromowa stal chromowoniklowa import eksport stali konin nierdzewna stal torun, bydgoszcz nierdzewka kolo,poznan,wroclaw,warszawa odkuwki swobodne, i matrycowe stale odporne na korozje, nierdzewne, kwasowe, zaroodporne i zarowytrzymale prety blachy rury kwasoodporne warszawa rury nierdzewne bez szwu walcowane, szlifowane, polerowane, inox stal narzedziowa prety blachy kwasoodporne stale wusokostopowe specjalne import eksport stal wielkopolska 62-600 Kolo Torunska 10 stal nierdzewna torun, poznan, bydgoszcz
rury bezszwowe zaroodporne i specjalne importowane